- Etapa de clarificare
- Depunerea ofertelor
- Licitație electronică
- Etapa de evaluare a ofertelor
- Contract
1 Analizator hematologic buc 1 2 Coagulometru buc 1 3 Spectrofotometru buc 1 4 Etuva de uscat cu vacum buc 1 5 Numărător (contor) de colonii de germeni bacterieni buc 1
Informaţia despre Autoritatea Contractantă
Denumirea
Codul fiscal/IDNO
Adresa
Web site
Persoana de contact
Datele achiziției
Data publicării
Ultima modificare
MTender ID
Cod CPV
Tip de procedură
Criteriu de evaluare
Lista loturilor
Denumirea lotului : Analizator hematologic
I. Criterii Tehnice: Destinația: Pentru realizarea examinărilor hematologice în sângele venos și componente sanguine eritrocitare, trombocitare și plasmatice. Celulele reziduale în plasma colectată prin metoda de plasmofareză și citafareză. Metode de măsurare caracteristice tipului: 5 DIF Impendansmetrică fotometrică citometria fluorescentă în flux. Parametri determinați și calculați: 1) în sângele venos (nativ) recoltat pe EDTAK3: WBC/BC/HGB/HCT/MCV/MCH/MCHC/PLT/LYM #,%/MON #,%/NEU #,%/BAS #,%/EOS #,%/IG #,%/RDW/PDW/MicroR/MacroR/MPV/P-LCR/PCT/NRBC #,%/RET #,%/IRF/LFR/MFR/HFR/RET-He/RBC-He/Delta-He/HYPO-He/HYPER-He/IPF % /RBC 2) în componente sanguine eritrocitare, trombocitare, plasmatice conservate pe soluții de conservare CFDA, CFD, citrat de natriu 4% RBC /PLT/HGB/HCT/WBC Limita de detecție Conform intervalelor de referință prestabilite de producător 1)Sânge venos (nativ) Hemoglobin mg/L în componente sanguine CE,CED,CEDL,CEDLAD,CEAD 2)Componente sanguine: Hematocrit %/L în componente sanguine CE,CED,CEDL,CEDLAD,CEAD Leucocite 106 /litru în componente sanguine CEDL,CEDLAD (deleucocitate) Leucocite 109/litru în componente sanguine CE,CED, CEAD Plachete -1011/litru în componente sanguine PLT CPL,CPLA,CPLAD,AMCPL,AMCPLDL Eritrocite -109/litru în componentul sanguin PLT Plachete-109/ litru în componentul sanguin PLT Plachete-109/ litru în componentul sanguin PLT Plachete-106/ litru în componentul sanguin PLT deleucocitat Diluarea: automată Control al calităţii: cel puțin 3 nivele, construirea tabelelor și graficelor de calibrare Certificare: 1.Declaraţie de conformitate CE/SM şi/sau Certificat de conformitate CE/SM. 2.Confirmarea prezentării certificatului de verificare periodică (initială) pentru fiecare dispozitiv la livrare. 3.Confirmarea privind prezentarea la livrare a copiilor manualului de deservire or servis manual, diagrama electronica, pașapoartelor tehnice, inclusiv descrierea părților tehnice și componente a dispozitivului, autorizat de producător pentru fiecare dispozitiv. 4. Confirmarea privind instalarea și punerea în funcțiune gratuită a dispozitivelor medicale, în termen de 2 zile lucrătoare din data livrării. 5. Confirmarea privind oferirea gratuită a Procedurilor standard de operare în activitatea dispozitivului medical (în limba română) și insruirea în baza acestora corespunzătoare a personalului implicat în operarea dispozitivului medical, asigurat de operatorul economic câștigător, pe parcursul a 5 zile lucrătoare din momentul punerii în funcțiune a dispozitivului. 6.Confirmarea privind asigurarea gratuită a funcționalității, mentenanței, reparației dispozitivelor medicale pe toată perioada de garanție 7. Confirmarea a unei perioade de garanție nu mai mică de 36 luni din data instalării și punerii în funcțiune.
Statut
Valoarea estimată
ID
Pas minim
Termen de valabilitate al contractului
De la 01.11.2021 03:00:00 Până la 31.12.2021 03:00:00
Link-ul către licitație
Începutul licitației
De la 21.10.2021 14:00:00
Denumirea lotului : Coagulometru
I. Criterii Tehnice: Destinația: Pentru determinarea parametrilor de coagulogramă în plasma proaspăt congelată umană si crioprecipitat. Valorile de lucru: 2 probe simultan Detectarea automata a cheagului la temperatura plus 37°C Afișarea indicelui valorii de măsurare: Fibrinogenul în durată de timp Factorul VIII în durată de timp Factorul IX în durată de timp Factorul VII în durată de timp Complexul protrombinic în durată de timp Factor Von Willebrand în durată de timp Monitorizare parametri de măsurare: sistem optic de detectare a variației densității optice la momentul de formare a cheagului Modulul termic: - încorporat - minim 10 godeuri, pentru incubarea reagentilor si problelor simultane - permite controlul temperaturii vizuaizat pe ecran Repetabilitate: ± 0.02% Temperatura de testare: plus 37°C Ecran: LED sau echivalentul acestuia Interfață: RS-232C sau echivalentul acestuia pentru conexiune și transmitere date Parametrii rețelei electrice: 220 V, 50 Hz Anul de producere: 2021 Certificare: 1.Declaraţie de conformitate CE/SM şi/sau Certificat de conformitate CE/SM. 2.Confirmarea prezentării certificatului de verificare periodică (initială) pentru fiecare dispozitiv la livrare. 3.Confirmarea privind prezentarea la livrare a copiilor manualului de deservire or servis manual, diagrama electronica, pașapoartelor tehnice, inclusiv descrierea părților tehnice și componente a dispozitivului, autorizat de producător pentru fiecare dispozitiv. 4. Confirmarea privind instalarea și punerea în funcțiune gratuită a dispozitivelor medicale, în termen de 2 zile lucrătoare din data livrării. 5. Confirmarea privind oferirea gratuită a Procedurilor standard de operare în activitatea dispozitivului medical (în limba română) și insruirea în baza acestora corespunzătoare a personalului implicat în operarea dispozitivului medical, asigurat de operatorul economic câștigător, pe parcursul a 5 zile lucrătoare din momentul punerii în funcțiune a dispozitivului. 6.Confirmarea privind asigurarea gratuită a funcționalității, mentenanței, reparației dispozitivelor medicale pe toată perioada de garanție 7. Confirmarea a unei perioade de garanție nu mai mică de 36 luni din data instalării și punerii în funcțiune.
Statut
Valoarea estimată
ID
Pas minim
Termen de valabilitate al contractului
De la 01.11.2021 03:00:00 Până la 31.12.2021 03:00:00
Link-ul către licitație
Începutul licitației
De la 21.10.2021 14:18:30
Denumirea lotului : Spectrofotometru
I. Criterii Tehnice: Destinația: verificarea transparenței și colorației în preparatele biomedicale sanguine (albumina umană, imunoglobuline și glunat) Valorile de lucru : - lungimi de undă cuprinse de la 190 nm și până la 1100 nm - lățime bandă spectrală nu mai mult de 1 nm - distanța fotometrică min − 3 A pina la +3 A; min. 0 – 300% T; - acuratețea fotometrica ± 0,002 A la 1 A - repetabilitatea fotometrica ± 0,00003 A la 1 A - acuratețea lungimii de unda ± 0,05 nm - repetabilitatea lungimii de unda ± 0,025 nm - stabilitatea lungimiii de unda < 0,0002 A/h - zgomotul fotometric < 0,00001 A Afișarea indicelui valorii de măsurare: Va permite reglarea luminozității si vizualizarea datelor la monitor Repetabilitate: ≤ 0,25 nm Asigurat cu: Minimum cu patru cuve patrate, din sticla, cu lungimea drumului optic de 10 mm Ecran tactil: LED sau echivalentul acestuia Interfață: RS-232C sau echivalentul acestuia pentru conexiune și transmitere date Parametrii rețelei electrice: 220 V, 50 Hz Anul de producere: 2021 Certificare: 1.Declaraţie de conformitate CE/SM şi/sau Certificat de conformitate CE/SM. 2. Confirmarea prezentării documentației de validare a funcționalității dispozitivului conform standardelor IQ/OQ/PQ în 5 zile din data instalării și punerii în funcțiune. 3.Confirmarea privind prezentarea la livrare a copiilor manualului de deservire or servis manual, diagrama electronica, pașapoartelor tehnice, inclusiv descrierea părților tehnice și componente a dispozitivului, autorizat de producător pentru fiecare dispozitiv. 4. Confirmarea privind instalarea și punerea în funcțiune gratuită a dispozitivelor medicale, în termen de 2 zile lucrătoare din data livrării. 5. Confirmarea privind oferirea gratuită a Procedurilor standard de operare în activitatea dispozitivului medical (în limba română) și insruirea în baza acestora corespunzătoare a personalului implicat în operarea dispozitivului medical, asigurat de operatorul economic câștigător, pe parcursul a 5 zile lucrătoare din momentul punerii în funcțiune a dispozitivului. 6.Confirmarea privind asigurarea gratuită a funcționalității, mentenanței, reparației dispozitivelor medicale pe toată perioada de garanție 7. Confirmarea a unei perioade de garanție nu mai mică de 36 luni din data instalării și punerii în funcțiune.
Statut
Valoarea estimată
ID
Pas minim
Termen de valabilitate al contractului
De la 01.11.2021 03:00:00 Până la 31.12.2021 03:00:00
Link-ul către licitație
Începutul licitației
De la 21.10.2021 14:37:00
Denumirea lotului : Etuva de uscat cu vacum
I. Criterii Tehnice: Destinația: Pentru asigurarea procesului de pierdere în masa prin uscare a produselor biomedicale sanguine în formă liofilizată Valorile de lucru: cuprinsă între plus 37°C plus 200°C Volumul util: cuprins între 20 litri până la 40 litri Parametri tehnici: • transfer de căldură si încălzire rapidă • ușa frontală din sticla securizata ce va asigura o protecție dublă • sistem modular ce va permite configurări specifice aplicațiilor • fitinguri pentru vacuum, tubulatura si valva cu bilă din inox • conexiune pentru gaz inert cu valvă de precizie si valvă de siguranță • la suprapresiune eliberează cu precizie gaze neinflamabile, netoxice • port de acces standard DN25 în peretele posterior Modulul de control: • controler • senzor de supratemperatură pentru protecția etuvei și a produselor Accesorii: - minim 2 polițe din inox - conexiuni rapide la vid sau gaze inerte Ecran: Analogic Parametrii rețelei electrice: 220 v, 50 Hz Anul de producere: 2021 II. Certificare: 1.Declaraţie de conformitate CE/SM şi/sau Certificat de conformitate CE/SM. 2.Confirmarea prezentării certificatului de verificare periodică (inițială) pentru fiecare dispozitiv la livrare. 3.Confirmarea privind prezentarea la livrare a copiilor manualului de deservire or servis manual, diagrama electronica, pașapoartelor tehnice, inclusiv descrierea părților tehnice și componente a dispozitivului, autorizat de producător pentru fiecare dispozitiv. 4. Confirmarea privind instalarea și punerea în funcțiune gratuită a dispozitivelor medicale, în termen de 2 zile lucrătoare din data livrării. 5. Confirmarea privind oferirea gratuită a Procedurilor standard de operare în activitatea dispozitivului medical (în limba română) și instruirea în baza acestora corespunzătoare a personalului implicat în operarea dispozitivului medical, asigurat de operatorul economic câștigător, pe parcursul a 5 zile lucrătoare din momentul punerii în funcțiune a dispozitivului. 6.Confirmarea privind asigurarea gratuită a funcționalității, mentenanței, reparației dispozitivelor medicale pe toată perioada de garanție 7. Confirmarea a unei perioade de garanție nu mai mică de 36 luni din data instalării și punerii în funcțiune.
Statut
Valoarea estimată
ID
Pas minim
Termen de valabilitate al contractului
De la 01.11.2021 03:00:00 Până la 31.12.2021 03:00:00
Link-ul către licitație
Începutul licitației
De la 21.10.2021 14:55:30
Denumirea lotului : Numărător (contor) de colonii de germeni bacterieni
I. Criterii Tehnice: Destinația: pentru numărarea coloniilor de germeni bacterieni pe cutii Petri din plastic sau sticlă Parametrii de lucru: • iluminare cu diode emițătoare de lumină (LED) de sus în jos sau de jos în sus; • 6 combinații de contrast cu fundal negru/alb; • identificarea și numărarea coloniilor cu de la 0,05 mm; • interval de numărare, a coloniinelimitat; • diametrul cutiilor Petri cu material pentru numărare cuprins în variabila de la 55mm până la 150 mm. Modul de lucru: • reglare automată a contrastului și luminozității; • etichetarea fiecărei colonii recunoscute; • control vizual a imaginei; • numărarea automată a coloniilor pe cutii Petri; • recalcularea automată a numărului de colonii; • separarea automată a clusterelor bacteriene; • înregistrarea tuturor parametrilor de detectare. Interfață: RS-232C sau echivalentul acestuia pentru conexiune și transmitere date Cerințe către sistemul de gestionare a bazelor de date și funcționalitatea acestuia: a) disponibile aplicații software cu accesorii de ultima generație; b) primirea/monitorizarea/printarea în formă electronică sau prin introducerea manuală a rezultatelor analizelor, a rezultatelor controlului de calitate, a mesajelor de pe dispozitiv și evenimente pentru întreținerea dispozitivului; c) stocarea on-line a rezultatelor analizelor, rezultatelor controlului de calitate, mesajelor dispozitivului și evenimentelor de întreținere a dispozitivului, evidența și raportarea acestora. Parametrii rețelei electrice: 220 V, 50 Hz Anul de producere: 2021 II. Certificare: 1.Declaraţie de conformitate CE/SM şi/sau Certificat de conformitate CE/SM. 2. Confirmarea prezentării documentației de validare a funcționalității dispozitivului conform standardelor IQ /OQ/PQ în 5 zile din data instalării și punerii în funcțiune. 3.Confirmarea prezentării certificatului de verificare periodică (inițială) pentru fiecare dispozitiv la livrare. 4.Confirmarea privind prezentarea la livrare a copiilor manualului de deservire or servis manual, diagrama electronica, pașapoartelor tehnice, inclusiv descrierea părților tehnice și componente a dispozitivului, autorizat de producător pentru fiecare dispozitiv. 5. Confirmarea privind instalarea și punerea în funcțiune gratuită a dispozitivelor medicale, în termen de 2 zile lucrătoare din data livrării. 6. Confirmarea privind oferirea gratuită a Procedurilor standard de operare în activitatea dispozitivului medical (în limba română) și insruirea în baza acestora corespunzătoare a personalului implicat în operarea dispozitivului medical, asigurat de operatorul economic câștigător, pe parcursul a 5 zile lucrătoare din momentul punerii în funcțiune a dispozitivului. 7.Confirmarea privind asigurarea gratuită a funcționalității, mentenanței, reparației dispozitivelor medicale pe toată perioada de garanție 8. Confirmarea a unei perioade de garanție nu mai mică de 36 luni din data instalării și punerii în funcțiune.
Statut
Valoarea estimată
ID
Pas minim
Termen de valabilitate al contractului
De la 01.11.2021 03:00:00 Până la 31.12.2021 03:00:00
Link-ul către licitație
Începutul licitației
De la 21.10.2021 15:14:00
Documentele procedurii de achiziție
-
Documentaţie de atribuire
28.09.2021 07:55:22
-
Documentaţie de atribuire
28.09.2021 09:58:13
07.10.2021 14:50
Răspuns la clarificare: Pentru lotul nr. 1 analizator hematologic, analizând ofertele operatorilor economici participanți la achiziția prin licitația deschisă nr. ocds-b3wdp1-MD-1622533414564 din 02.06.2021 privind achiziționarea dispozitivelor medicale pentru realizarea controlului de calitate a condițiilor de producere preparate din sânge și a produselor finale pentru anul 2021, s-a constatat că necătând la faptul că utilajele propuse pentru achiziția precedentă nu au corespuns la capitolul specificațiilor tehnice, capacitatea de lucru a dispozitivelor propuse este cu mult mai mare decât necesitățile instituției, inițial instituția și-a pus scopul să procure 2 dispozitive destinația unuia din ele fiind asigurarea backup-ului. Reieșind din cele menționate mai sus specialiștii instituției au stabilit necesitatea unui singur dispozitiv medical analizator hematologic – 1 (una) bucată.
07.10.2021 14:50
Răspuns la clarificare: Pentru lotul nr. 3 spectrofotometru, specificațiile tehnice au fost elaborate reieșind din necesitățile de înaltă precizie și performanță la controlul calității produselor sanguine. Analizând piața dispozitivelor medicale sa constatat faptul că piața mondială există cel puțin 3 producători dispozitivele cărora corespund cerințelor înaintate. Respectiv, specificațiile tehnice elaborate de autoritatea contractantă sunt totalmente conforme prevederilor art. 37 ale Legii nr. 131/2015 privind achizițiile publice.
11.10.2021 12:47
Răspuns la clarificare: Răspunsul Grupului de lucru responsabil pentru achiziții este următorul prin răspunsul nr. 01-18/346 din 08.10.2021 instituția clar a specificat că specificațiile tehnice au fost elaborate reieșind din necesitățile de înaltă precizie și performanță la controlul calității produselor sanguine conform înaltelor standarde GMP, totodată, repetat se specifică că pentru toate dispozitivele cerute prin achiziția indicată pe piața dispozitivelor medicale sunt prezenți mai mulți producători dispozitivele cărora corespund cerințelor înaintate, fapt care asigură concurența loială pentru toți operatorii economici care vor participa la procedura de achiziție dată.
Etapa de evaluare a ofertelor
Valoarea estimată fără TVA28.09.2021 07:55:22 - 13.10.2021 15:18:57
13.10.2021 15:18:57 - 20.10.2021 16:18:57