- Etapa de clarificare
- Depunerea ofertelor
- Licitație electronică
- Etapa de evaluare a ofertelor
- Contract
Conform listei cantităților de lucrări prevăzut în caietele de sarcini. Condițiile special de care depinde îndeplinirea contractului: a) preţul lucrărilor include toate cheltuielile, inclusiv TVA şi trebuie să fie fix pe toată perioada de executare a contractului; b) preţul ofertei se stabileşte de către ofertant în baza cerinţelor care le-a primit de la organizatorul procedurii de achiziție. Cheltuielile suplimentare, volumul lucrărilor incluse în sarcina de lucru dar care nu au fost luate în considerație de ofertant la prezentarea preţului, nu se acoperă de către Beneficiar; c) Participanţii asigură efectuarea lucrărilor în conformitate cu documentaţia de deviz şi se vor conduce de Legea privind calitatea în construcţii nr.721 din 02.02.1996 şi Legea privind protecţia consumatorilor nr.105 din 13.03.2003; Informației Ministerului Dezvoltării regionale și Construcției nr.864 din 01.05.2017 cu privire la determinarea valorii obiectelor de construcții; MO din 12.05.2017; -utilizarea de materiale de construcție cu impact redus asupra mediului. d) Contractul se încheie între beneficiarul de stat şi ofertantul câștigător în termen de 2 zile de la data la care i-a fost remis spre semnare; e) Lucrările vor începe în decurs de 3 zile de la semnarea contractului și primirii ordinului de începere a execuţiei lucrărilor. f)Termenul de garanţie a lucrărilor prestate este de 6 ani din momentul recepţiei lucrărilor; g) Agentul economic va garanta executarea contractului, depunând o garanţie de asigurare a executării contractului în sumă de 5 % din suma contractului, în timpul încheierii contractului. Garanţia de asigurare a executării contractului se constituie de către ofertant în scopul asigurării autorităţii contractante de îndeplinirea cantitativă, calitativă şi în perioada convenită a contractului. Dirigintele de șantier autorizat pentru îndeplinirea lucrărilor conform caietului de sarcini. Operatorul economic va restitui costul apei și energiei electrice utilizate din cadrul instituției la care sunt efectuate lucrări. **** Dacă oferta, inclusiv documentele de calificare care o însoţesc, nu corespund cerinţelor prestabilite în prezentul caiet de sarcini sau acestea nu sunt completate, semnate în modul corespunzător, ea va fi respinsă de către autoritatea contractantă, şi nu poate fi rectificată în scopul corespunderii cerințelor înaintate.
Informaţia despre Autoritatea Contractantă
Denumirea
Codul fiscal/IDNO
Adresa
Web site
Persoana de contact
Datele achiziției
Data publicării
Ultima modificare
MTender ID
Cod CPV
Tip de procedură
Criteriu de evaluare
Lista loturilor
Denumirea lotului : Lucrări de construcție în cadrul TO Alunelul subordonat DETS Botanica
Conform listei cantităților de lucrări prevăzut în caietele de sarcini. Condițiile special de care depinde îndeplinirea contractului: a) preţul lucrărilor include toate cheltuielile, inclusiv TVA şi trebuie să fie fix pe toată perioada de executare a contractului; b) preţul ofertei se stabileşte de către ofertant în baza cerinţelor care le-a primit de la organizatorul procedurii de achiziție. Cheltuielile suplimentare, volumul lucrărilor incluse în sarcina de lucru dar care nu au fost luate în considerație de ofertant la prezentarea preţului, nu se acoperă de către Beneficiar; c) Participanţii asigură efectuarea lucrărilor în conformitate cu documentaţia de deviz şi se vor conduce de Legea privind calitatea în construcţii nr.721 din 02.02.1996 şi Legea privind protecţia consumatorilor nr.105 din 13.03.2003; Informației Ministerului Dezvoltării regionale și Construcției nr.864 din 01.05.2017 cu privire la determinarea valorii obiectelor de construcții; MO din 12.05.2017; -utilizarea de materiale de construcție cu impact redus asupra mediului. d) Contractul se încheie între beneficiarul de stat şi ofertantul câștigător în termen de 2 zile de la data la care i-a fost remis spre semnare; e) Lucrările vor începe în decurs de 3 zile de la semnarea contractului și primirii ordinului de începere a execuţiei lucrărilor. f)Termenul de garanţie a lucrărilor prestate este de 6 ani din momentul recepţiei lucrărilor; g) Agentul economic va garanta executarea contractului, depunând o garanţie de asigurare a executării contractului în sumă de 5 % din suma contractului, în timpul încheierii contractului. Garanţia de asigurare a executării contractului se constituie de către ofertant în scopul asigurării autorităţii contractante de îndeplinirea cantitativă, calitativă şi în perioada convenită a contractului. Dirigintele de șantier autorizat pentru îndeplinirea lucrărilor conform caietului de sarcini. Operatorul economic va restitui costul apei și energiei electrice utilizate din cadrul instituției la care sunt efectuate lucrări. **** Dacă oferta, inclusiv documentele de calificare care o însoţesc, nu corespund cerinţelor prestabilite în prezentul caiet de sarcini sau acestea nu sunt completate, semnate în modul corespunzător, ea va fi respinsă de către autoritatea contractantă, şi nu poate fi rectificată în scopul corespunderii cerințelor înaintate.
Documentele procedurii de achiziție
28.09.2021 10:55
Răspuns la clarificare: r-nul Ialoveni s. Bardar
29.09.2021 16:25
Răspuns la clarificare: Garanției de asigurare a executării contractului până la finisarea lucrărilor cum prevede legislația în vigoare. anul 2022 când contractul va fi executat
04.10.2021 16:31
Răspuns la clarificare: nu este greșeala. diferența materialul benificiarului.
08.10.2021 09:51
Răspuns la clarificare: se exclude ciment, năsip, petriș. se include cimentoplast 0,1025 m3/m2
08.10.2021 09:52
Răspuns la clarificare: se exclude ciment, năsip, petriș. se include cimentoplast 0,1025 m3/m2
08.10.2021 09:53
Răspuns la clarificare: se exclude tot în afară de șuruburi, se include divizori de zapada
08.10.2021 10:12
Răspuns la clarificare: da includem numai inelu КЦ-10-9
08.10.2021 10:12
Răspuns la clarificare: nu se icnlud conductorii si priza de pamant
08.10.2021 10:58
Răspuns la clarificare: se exclude tot în afară de șuruburi, se include divizori de zapada
08.10.2021 12:01
Răspuns la clarificare: este volumul total de schindura necesară
11.10.2021 13:51
Răspuns la clarificare: normele nu se schimbă, a fost indicat blocuridin bca gr.12cm
12.10.2021 08:20
Răspuns la clarificare: prizele, intrerupatoare și corpuri de iluminat sunt introduse în resurse
13.10.2021 12:55
Răspuns la clarificare: materiale le procură operatorul economic și le include în poziția dată, cantitatea de corpuri de iluminat conform caietului de sarcini le include în resurs ca material. corpurile de iluminat și teava din vinplast nu se referă ca utilaj
13.10.2021 12:56
Răspuns la clarificare: 4 cm
14.10.2021 13:33
Răspuns la clarificare: 3 fazat, 100A:IP54
14.10.2021 13:30
Răspuns la clarificare: da
14.10.2021 13:32
Răspuns la clarificare: led 100w; 4000k; Flux luminos 10500Im; IP65
15.10.2021 10:20
Răspuns la clarificare: examinați atent DUAE este încărcat
15.10.2021 10:21
Răspuns la clarificare: -
Etapa de evaluare a ofertelor
Valoarea estimată fără TVA27.09.2021 11:14:15 - 16.10.2021 13:33:14
16.10.2021 13:33:14 - 26.10.2021 18:33:14