- Etapa de clarificare
- Depunerea ofertelor
- Licitație electronică
- Etapa de evaluare a ofertelor
- Contract
Echipament medical
Informaţia despre Autoritatea Contractantă
Denumirea
Codul fiscal/IDNO
Adresa
Web site
Persoana de contact
Datele achiziției
Data publicării
Ultima modificare
MTender ID
Cod CPV
Tip de procedură
Criteriu de evaluare
Lista loturilor
Denumirea lotului : Spectrofotometrul cu absorbtie atomica cu doua tehnici de atomizare - flacara si cuptor cu grafit (flame /graphite furnace)
Spectrofotometrul cu absorbtie atomica cu doua tehnici de atomizare - flacara si cuptor cu grafit (flame /graphite furnace)
Denumirea lotului : Nisa chimica de laborator
Nisa chimica de laborator
Denumirea lotului : Termostat (incubator de laborator) cu racire
Termostat (incubator de laborator) cu racire
Denumirea lotului : Balanță digitală cu precizia 0,0001
Balanță digitală cu precizia 0,0001
Denumirea lotului : Balanță electronică cu precizia: 0,01
Balanță electronică cu precizia: 0,01
Denumirea lotului : Set de greutăți
Set de greutăți
Denumirea lotului : Higrometru psihrometric
Higrometru psihrometric
Denumirea lotului : Higrometru psihrometric
Higrometru psihrometric
Denumirea lotului : Butelie pentru gaze comprimate 50 L
Butelie pentru gaze comprimate 50 L
Denumirea lotului : Termometru
Termometru
Denumirea lotului : Termometru
Termometru
Denumirea lotului : Termometru
Termometru
Denumirea lotului : Afrometru manual cu support, cu sacara dubla (model CO2 Easy)
Afrometru manual cu support, cu sacara dubla (model CO2 Easy)
Denumirea lotului : Refractometru optic pentru determinarea densității acidului sulfuric
Refractometru optic pentru determinarea densității acidului sulfuric
Documentele procedurii de achiziție
-
Documentaţie de atribuire
06.09.2021 11:29:27
-
Documentaţie de atribuire
13.09.2021 14:41:04
06.09.2021 16:41
Răspuns la clarificare: Am să facem corectările respective.
10.09.2021 14:54
Răspuns la clarificare: care este mai practic
13.09.2021 08:28
Răspuns la clarificare: comform specificației tehnice înaintate precizia 0,0001
16.09.2021 12:10
Răspuns la clarificare: Caietul de sarcini pentru Lotul 1 Spectrofotometrul de Absorbtie Atomica a fost elaborat avind la dispozitie specificarile tehnice mai multor aparate si de la diferiti producatori care functioneaza dupa tehnica absorbtiei atomice. Aceste aparatele se afla in Laboratorul de Încercări chimice și măsurări instrumentale al ANSP sediul central sau in laboratoarele regionale ale CSP teritoriale din cadrul ANSP. Specificarile tehnice nu fac referinta la o anumita marca comerciala si nu indica originea, producatorul aparatului sau operatorul economic. Daca ati gasit un sistem specificațiile tehnice ale caruia cad sub incidenta caietului de sarcini va asteptam mult sa participati la licitatie. In cazul daca doriti sa participati cu un sistem ce are abateri tehnice de la caietul de sarcini, la fel sunteti asteptati la licitatie, doar sa indicati in Formularul 4.2 acele diferente tehnice si plusul lor fata de cerintele caietului de sarcini.
16.09.2021 12:10
Răspuns la clarificare: In conformitate cu caietul de sarcini cerințele tehnice pentru Spectrofotometru cu absorbție atomică redau în cele mai mici detalii sistemul novAA 800 D al producătorului Analytik Jena, mai jos linkul: https://www.analytik-jena.us/fileadmin/content/products/novAA/TechData_novAA_800_en.pdf ceea ce contravine cu prevederile Legii achizițiilor publice Nr. 131 /2015, art. 37, alin. (6) Specificațiile tehnice nu vor face referinţă la o anumită marcă comercială sau la un anumit agent economic, la un brevet, o schiţă sau un tip de bunuri, de lucrări şi de servicii, nu vor indica o origine concretă, un producător sau un operator economic concret. În cazul în care nu există un mod suficient de exact de expunere a cerinţelor faţă de achiziţie, iar o astfel de referinţă este inevitabilă, caracteristicile vor include cuvintele „sau echivalentul”. Suplimentar celor menționate, trebuie de remarcat faptul că specificațiile tehnice existente, nu oferă șanse altor operatori economici de a participa la procedura de achiziție pentru acest lot, ceea ce contravine Legii achizițiilor publice Nr. 131 /2015, art. 37, alin. (7), lit. c) asigurarea concurenţei şi combaterea practicilor anticoncurențiale în domeniul achiziţiilor publice Adițional, vă atragem atenția că autoritatea contractantă trebuie să asigure articiparea larga a operatorilor economici, potrivit Legii achizițiilor publice Nr. 131 /2015, art. 37, alin. (9) Specificaţiile tehnice trebuie să permită oricărui ofertant accesul egal la procedura de atribuire şi nu trebuie să aibă ca efect introducerea unor obstacole nejustificate de natură să restrîngă concurenţa între operatorii economici. În baza celor expuse, solicităm revizuirea specificațiior tehnice, astfel încît să permită participarea și altor producători la licitație sau anularea acestei pozitii din lista.
17.09.2021 12:25
Răspuns la clarificare: În pachetul de documente pentru LP nu este ceruta dovada posesiei nr. de inregistrare in lista producatorilor in baza HG212/2018 p. 46 și 47 dar si LP209/2016 art. 12 alin. (5) lit. c), alin. (6) lit. a).
20.09.2021 08:43
Răspuns la clarificare: Stimate Operator Economic, Caietul de sarcini pentru Lotul 1 Spectrofotometrul de Absorbtie Atomica a fost elaborat avind la dispozitie specificarile tehnice mai multor aparate si de la diferiti producatori care functioneaza dupa tehnica absorbtiei atomice si se afla current in laboratoarele CSP teriutoriale din cadrul ANSP. Totodata s-au consultat mai multe surse pentru a afla avansarile tehnice de ultima ora existente pe piata internationala a producatorilor de absorbtie atomica. Deaceea sistemul care urmeaza sa fie achizitionat trebuie sa aiba automatizare atit in lucru cit si in mentenanta, pentru a evita la maxim erorile ce pot aparea in lucrul operatorului si a minimiza cheltuielile la procurarea consumabilelor. Sistemul trebuie sa fie cit mai compact si robust si sa aiba sensibilitate superioara, mai mare decit aparatele aflate curent in laboratoarele ANSP. Mentiunea, ca detectorul de stare solida de diapazon larg si cu zgomot redus, incalzirea transversala a chiuvetei cuptorului de grafit, temperatura programabila a cuptorului pina la 3000 C etc. ca este specifica doar modelului novAA 800 D, nu este corecta. Rugam mult sa consultati internetul si paginile informationale de la alti producatori de sisteme Absorbtie Atomica, nu doar pagina Analytik-Jena. Va aducem la cunostinta faptul ca toate ofertele vor fi evaluate, indiferent daca sunt sau nu conform specificarilor tehnice si daca sunt sau nu conform bugetului alocat, pentru a afla la fiecare oferta cel mai bun raport pret-calitate-performanta-mentenanta. Repetam inca o data propunearea noastra – daca sistemul nova 800 D cade sub incidenta caietului de sarcini va asteptam sa ne dati oferta pentru sistemul dat, daca doriti sa participati cu sistem care are abateri ne esentiale de la specificarile tehnice sau buget la fel asteptam oferta pentru sistemul DVS.
17.09.2021 12:25
Răspuns la clarificare: a fost prelungit de pe 19.09.2021 pînăpe data de 27.09.2021
17.09.2021 14:51
Răspuns la clarificare: Nisa chimica se mai numeste dulap de ventilare, hotă chimică care se instaleaza in incaperile de laborator (in cazul dat profil chimic deaceia se numeste chimica) si trebuie sa corespunda anumitor cerinte specifice activitatii cu reagenti chimici care fumega sau au miros specific si pot afecta caile respiratorii s.a.
20.09.2021 08:45
Răspuns la clarificare: Consultati raspunsul anterior - cerinta sistemului monobloc nu este specifica unui singur aparat. Consultati internetul si paginile informationale de la alti producatori de sisteme Absorbtie Atomica.
20.09.2021 08:45
Răspuns la clarificare: Consultati raspunsul anterior - cerinta detectorului de stare solida nu este specifica unui singur aparat. Consultati internetul si paginile informationale de la alti producatori de sisteme Absorbtie Atomica.
20.09.2021 08:45
Răspuns la clarificare: Consultati raspunsul anterior - cerinta citire liniara este specifica detectorului de stare solida, dar nu este specifica unui singur aparat. Consultati internetul si paginile informationale de la alti producatori de sisteme Absorbtie Atomica.
20.09.2021 08:46
Răspuns la clarificare: Consultati caietul de sarcini - sistemul trebuie sa aiba retea de difractie cu 1800 de linii si nu este specifica unui singur aparat. Se accepta abateri in maximul si minimul benzii pasante. Consultati internetul si paginile informationale de la alti producatori de sisteme Absorbtie Atomica.
20.09.2021 08:46
Răspuns la clarificare: Consutati caietul de sarcini - sistemul trebuie sa aiba arzator codat cu recunoastere automata din software. Aceasta recunoastere se aplica la ambele tipuri de arzatoare - de 100 si de 50 mm. Cerinta DVS este deja indicata in caietul de sarcini. A fost evidentiat doar arzatorul de 100 mm findca el va fi utilizat cel mai des. Arzatorul de 100 mm trebuie sa fie inclus in oferta.
20.09.2021 08:46
Răspuns la clarificare: Consultati raspunsul anterior - cerinta sistemului automat de curatare a arzatorului este o optiune constructiva introdusa in caietul de sarcini pentru obtine automatizare atit in lucru cit si in mentenanta, pentru a evita la maxim erorile ce pot aparea in lucrul operatorului si a minimiza cheltuielile la procurarea consumabilelor. Va asteptam cu oferta de la producatorul care detine astfel de optiune.
20.09.2021 08:46
Răspuns la clarificare: Consutati caietul de sarcini - sistemul trebuie sa asigure aspirarea continua a solutiei de spalare pentru mentinerea constanta a temperaturii arzatorului. Cerinta DVS este deja indicata in caietul de sarcini.
20.09.2021 08:46
Răspuns la clarificare: Cerinta caietului de sarcini "Automsapler pentru modul de lucru flacara cu dilutie automata si inteligenta" nu este specifica unui singur aparat. Consultati internetul si paginile informationale de la alti producatori de sisteme Absorbtie Atomica.
20.09.2021 08:47
Răspuns la clarificare: Acceptam excluderea pozitiei modificatorului de matrice din turela autosamplerului pentru tehnica de flacara, care a fost introdusa eronat. Astfel cerinta din caietul de sarcini "Autosamplerul pentru modul de lucru flacara va contine o turela cu minim 120 de pozitii functie de capacitatea tuburilor, in care se vor aseza tuburi din polipropilena pentru mostre de capacitate min. 15 ml, si tuburi pana la 50 ml folosite pentru solutiile etalon, solutiile modificatorilor de matrice, solutiile probelor precum si ale diluentilor. Pozitia fiecarui tub va fi numerotat pe turela" se va schimba cu "Autosamplerul pentru modul de lucru flacara va contine o turela cu minim 120 de pozitii functie de capacitatea tuburilor, in care se vor aseza tuburi din polipropilena pentru mostre de capacitate min. 15 ml, si tuburi pana la 50 ml folosite pentru solutiile etalon, solutiile probelor precum si ale diluentilor. Pozitia fiecarui tub va fi numerotat pe turela"
20.09.2021 08:47
Răspuns la clarificare: Acceptam inclocuirea cuvintului autosampler cu cuvintul modul, care a fost introdus eronat. Astfel cerinta din caietul de sarcini "Autosampler aditional pentru analiza elementelor formatoare de hidruri, ce poate fi cuplat la tehnica de atomizare in flacara, precum si la tehnica de aromizare in cuptor de grafit pentru obtinerea unor limite de detectie mult mai mici" se va schimba cu "Modul aditional pentru analiza elementelor formatoare de hidruri, ce poate fi cuplat la tehnica de atomizare in flacara, precum si la tehnica de aromizare in cuptor de grafit pentru obtinerea unor limite de detectie mult mai mici".
20.09.2021 08:47
Răspuns la clarificare: Preconcentrarea elementelor formatoare de hidruri este o tehnica utilizata de mai multi producatori. In cazul daca nu puteti oferi preconcentrare pe o capcana de aur puteti oferi orice alt tip de preconcentrare dar sa fie comensurabil cu performanta capcanei de aur ceruta in caietul de sarcini. Daca doriti sa participati cu sistem care are abateri ne esentiale de la specificarile tehnice sau buget la fel asteptam oferta pentru sistemul DVS.
20.09.2021 08:48
Răspuns la clarificare: Cerinta caietului de sarcini "cuptorul de grafit va fi incalzit transversal" este o caracteristica constructiva care nu afecteaza performanta dispozitivului, dar afecteaza reproductibilitatea si repetabilitatea sistemului precum si perioada de lucru a chiuvetei. Aceasta caracteristica nu este caracteristica doar unui singur aparat. Consultati internetul si paginile informationale de la alti producatori de sisteme Absorbtie Atomica.
20.09.2021 08:48
Răspuns la clarificare: Acceptam modificarea pasului de incalzire al cuptorului de grafit. Astfel cerinta din caietul de sarcini "Temperatura cuptorului sa fie programabila pana la cel putin 3000°C (in pasi cat mai mici, cel mult 0.5°C)" se va schimba cu "Temperatura cuptorului sa fie programabila pana la cel putin 3000°C (in pasi de 1°C sau mai mici)".
20.09.2021 08:48
Răspuns la clarificare: Este de dorit ca factorul de dilutie sa fie cit mai mare pentru a permite construirea curbelor in diapazon mic de concentratii. Deaceea este esential de cunoscut factorul. Astfel cerinta din caietul de sarcini "Autosamplerul pentru cuptorul de grafit cu capacitate de efectuare a dilutiei automate si inteligenta cu factor de dilutie de minim 1:550" se va schimba cu "Autosamplerul pentru cuptorul de grafit cu capacitate de efectuare a dilutiei automate si inteligenta cu factor de dilutie de minim 1:400".
20.09.2021 08:48
Răspuns la clarificare: Consultati caietulde sarcini - Autosamplerul pentru cuptorul de grafit va contine o turela cu minim 100 de pozitii functie de capacitatea containerelor, in care se vor aseza containere din polipropilena de capacitate 1,5 ml pana la 5 ml folosite pentru solutiile etalon, solutiile modificatorilor de matrice, solutiile probelor precum si ale diluentilor. Recipiente de sticla nu sunt cerute.
20.09.2021 08:49
Răspuns la clarificare: Conform legii termenul de livrare este 45 zile.
22.09.2021 08:40
Răspuns la clarificare: Grupul de lucru deja a raspuns la intrebarea aceasta anterioir. In cazul daca doriti sa participati cu un sistem ce are abateri tehnice de la caietul de sarcini, sunteti asteptati la licitatie, doar sa indicati in Formularul 4.1 acele diferente tehnice si plusul lor fata de cerintele caietului de sarcini. Inca o data va aducem la cunostinta faptul ca toate ofertele vor fi evaluate! Indiferent daca sunt sau nu conform specificarilor tehnice si daca sunt sau nu conform bugetului alocat, pentru a afla la fiecare oferta cel mai bun raport pret-calitate-performanta-mentenanta.
Etapa de evaluare a ofertelor
Valoarea estimată fără TVA06.09.2021 11:29:27 - 22.09.2021 08:49:32
22.09.2021 08:49:32 - 30.09.2021 10:58:30