- Etapa de clarificare
- Depunerea ofertelor
- Licitație electronică
- Etapa de evaluare a ofertelor
- Contract
Echipament IT
Echipament IT
Echipament IT
Informaţia despre Autoritatea Contractantă
Denumirea
Secretariatul Parlamentului Republicii Moldova
Codul fiscal/IDNO
1006601003762
Adresa
MD-2073,
MOLDOVA,
mun.Chişinău,
mun.Chişinău,
bd. Ștefan cel Mare si Sfint nr.105
Web site
--------
Persoana de contact
Datele achiziției
Data publicării
16.08.2021 10:30:43
Ultima modificare
18.08.2021 08:45:20
MTender ID
Cod CPV
30200000-1
-
Echipament şi accesorii pentru computer
Tip de procedură
Licitație deschisă
Criteriu de evaluare
Preţul cel mai scăzut
Lista loturilor
Denumirea lotului : Business Laptop set
Business Laptop set
Statut
Procedură anulată
Valoarea estimată
566667 MDL
ID
71860238-f6ef-4255-ae91-763aca010bef
Documentele procedurii de achiziție
Buna ziua.
In conformitatea cu HG 212/2018 privind gestionarea Echipament Electronic si Electrocasnic (EEE) si deseuri ce rezulta din ele (Regulament DEEE): p.111. ....... instituțiile publice și private care cumpără, primesc prin donație ori recepționează prin alte mijloace pentru uz propriu EEE vor solicita producătorilor numărul de înregistrare din Lista producătorilor.. Reesind din faptul ca in aceasta Licitatie se solicita oferta pentru echipament, care cade sub incidenta acestui Regulament, rugam sa ne confirmati obligatiunea de a detine un astfel de nr. pentru ofertanti. Multumim anticipat
16.08.2021 15:36
Răspuns la clarificare: Buna ziua! Este obligator ca participanții să prezinte „Număr-ul de înregistrare în lista producătorilor”
Bună ziua,
Prezenta licitație, are loc cu încălcări ce ține de concurență:
pct. 8, 12, 13 demonstrează acest fapt.
Aveți nevoie de 25 de laptopuri - procurați-le.
pct. 8 - autorizație de la Producător: ”însuși producătorul Laptopurilor să autorizeze un SRL să participe?” - pentru a limita numărul participanților și a ridica prețurile echipamentelor?
pct. 12 - service centru autorizat sau contract? - de cine autorizat? p/u ce? este obligație de garanție pentru care Furnizorul de echipamente răspunde, de ce trebuie neapărat să prezentăm partenerii și furnizorii interni ai companiei - care de fapt ar fi secret comercial?
pct. 13 - ce fel de înregistrare a Producătorilor? Exemnplu clar - întrebarea de mai sus: ”... In conformitatea cu HG 212/2018 privind gestionarea Echipament Electronic si Electrocasnic (EEE) si deseuri ce rezulta din ele (Regulament DEEE): p.111. ....... instituțiile publice și private care cumpără, primesc prin donație ori recepționează prin alte mijloace pentru uz propriu EEE vor solicita producătorilor numărul de înregistrare din Lista producătorilor....” - prin lege se dorește ca anumite companii să fie favorizate, iar altele excluze din tender.
Este un fapt clar...
Statut
Procedură anulată
Valoarea estimată fără TVA
566,667.00
MDL
Perioada clarificărilor:
16.08.2021 10:41:45 - 26.08.2021 14:00:00
16.08.2021 10:41:45 - 26.08.2021 14:00:00
Perioada de depunere a ofertelor:
26.08.2021 14:00:00 - 07.09.2021 10:00:00
26.08.2021 14:00:00 - 07.09.2021 10:00:00