- Стадия выяснения
- Подача предложений
- Электронный аукцион
- Этап оценки предложений
- Контракт
Lucrări de reparație a drumului R21 Orhei-Bravicea-Călărași, km 21,20-34,20 (sector km 27,83-km 34,20)
Информация о заказчике
Название
Фискальный код / IDNO
Адрес
Веб-сайт
Контактное лицо
Данные покупки
Дата публикации
Последнее изменение
MTender ID
Код CPV
Тип процедуры
Критерий оценки
Список партий
Название лота : Lucrări de reparație a drumului R21 Orhei-Bravicea-Călărași, km 21,20-34,20 (sector km 27,83-km 34,20)
Conform cerințelor caietului de sarcini
Статус
Оценочная стоимость
ID
Документы процедуры покупки
Anunț de participare
Документация атрибуции
07.09.2021 9:11:45
Documentația standard lucrări
Документация атрибуции
07.09.2021 9:11:45
24.09.2021 11:03
Ответ на разъяснение: 1. La punctul 62 din caietul de sarcini, volumul este indicat corect. Eroarea este doar la textul descrierii normei (Denumire lucrări, cheltuieli și resurse), conform borderoului volumului de lucrări pe sectorul km 27,83-34-20 este necesar de consolidat șanțul pe suprafața de 2 160m2*0,08m=172,8m3 2. Lucrările de săpătură cu excavatorul se execută conform „Сборник единых районных единичных расценок на строительные работы” Сборник №1 «Земляные работы». Atunci când se determină costurile pentru excavarea solurilor neaglomerate dezvoltate sau afînate anterior din grupele II-IV cu excavatoare cu o singură cupă, normele ar trebui luate cu un grup mai mic. 3. Norma menționată în caietul de sarcini TsC03B1 (încărcarea) este necesar să fie înlocuită cu norma TsC03F1 (încărcarea), La obiectul în întregime. 4. În borderoul volumului de lucrări pentru construcția podețelor volumul necesar de piatră spartă și balast este indica cu includerea coeficientului de compactare (1,26 și corespunzător 1,22). Exemplu: la poziția din caietul de sarcini nr. 428 este indicat 8,89m3 iar în borderoul volumului de lucrări (pag 96, p.16.1) este necesar 11,2m3 (8,89m3*1,26=11,2m3) 5. Densitatea betonului asfaltic de tip MAS 16 este conform normei de deviz, proiectantul nu este în drept de a modifica norma de deviz. 6. La elaborarea caietului de sarcini executat pentru construcția tronsonului de drum nu s-a ținut cont de faptul că în borderourile volumului de lucrări este inclus coeficientul de compactare, astfel volumul indicat în caietul de sarcini necesită de micșorat. La unele poziții volumul nu a fost divizat conform tronsonului pentru construcție (km 27,83 – km 34,20) 7. La elaborarea caietului de sarcini elaborat pentru construcția tronsonului de drum nu s-a ținut cont de faptul că în borderourile volumului de lucrări este inclus cu coeficientul de compactare, astfel volumul indicat în caietul de sarcini necesită de micșorat. La unele poziții volumul nu a fost divizat conform tronsonului pentru construcție (km 27,83 – km 34,20). 8. La obiectul în întregime la norma din deviz TsC54B, este necesar de modificat coeficientul de compactare a pietrei sparte de la 1,15, cel indicat în devizul de cheltuieli, cu 1,26 necesar pentru compactarea conform normativelor în vigoare.
29.09.2021 10:42
Ответ на разъяснение: Spre atentie! 1. Suplimentar la răspunsul din data 24.09.2021 se anexează: Suprafața Tăierii cu freză a stratului de beton asfaltic h-10 cm este S-1921,0 m2. Volumul în poz. 187 trebuie sa fie identic cu volumul din poz. 183, V-361,91 m3. Volumul în poz. 175 trebuie să fie identic cu volumul din poz. 171 V-5,25 m3. 2. În cap. 3.10 Reparația podețelor d1.0m (8buc.) poz. 565 volumul este egal cu 1,092 100m3 poz. 566 volumul este egal cu 196,56 t poz. 567 volumul este egal cu 1,092 100m3 poz. 568 volumul este egal cu 1,092 100m3 poz. 575 volumul este egal cu 12,5 m3 poz. 576 volumul este egal cu 12,5 m3 poz. 577 suprafața este egal cu 6 m2 poz. 578 suprafața este egal cu 6 m2 poz. 595 volumul este egal cu 3,46 m3 poz. 596 volumul este egal cu 12,0 m3 poz. 597 volumul este egal cu 24,0 m3 În cap. 3.11 Reparația podețului 2d1,5m la poz. 641, volumul la beton prefabricat (portal) în loc de 12,56 m3 este 6,28 m3.
01.10.2021 16:17
Ответ на разъяснение: Această normă de consum a asfaltului a fost stabilită de către proiectant conform normei de deviz. În NCM L.01.01-2012 „Reguli de determinare a valorii obiectivelor de construcții” p. 4.2 art. 4.2.2 alin. b) norme de deviz ale întreprinderii (baza normativă proprie a utilizatorului – norme de firmă) la care se referă normele de deviz individuale, ce ţin cont de condiţiile reale de activitate ale întreprinderii-executorii de lucrări. De regulă, această bază normativă are ca temei normele de deviz orientative. Baza normativă a utilizatorului se foloseşte pentru întocmirea devizelor antreprenorului (pentru stabilirea valorii ofertelor) în conformitate cu pct. 4.2.3. „dacă indicii de resurse din norma de deviz aprobată diferă de consumurile resurselor reale cu mai mult de 5 %, în norma de deviz urmează să fie introduce modificările necesare cu aprobarea de ONC.
Процедура не состоялась
Оценочная стоимость без НДС07.09.2021 9:11:45 - 03.10.2021 16:17:51
03.10.2021 16:17:51 - 12.10.2021 14:17:51