- Clarification stage
- Bid submission
- E-tenders
- Bid evaluation
- Contract
Echipament medical
Information about the contracting authority
Name
Fiscal code / IDNO
Address
Web site
Contact
Tender information
Date of publishing
Last edited
MTender ID
CPV code
Procedure type
Evaluation criteria
Bid lot list
Lot name : Masă pentru operații cu 5 secții
Conform specificațiilor tehnice
Status
Estimated value
ID
Minimal step
Period of validity of the contract
From 12/20/2021 4:38:59 PM Till 12/30/2023 4:38:59 PM
Link to tender
Tender start
From 2/3/2022 2:00:00 PM
Lot name : Sistem radiodiagnostic cu braț
Conform specificațiilor tehnice
Status
Estimated value
ID
Minimal step
Period of validity of the contract
From 12/20/2021 4:41:17 PM Till 12/30/2023 4:41:17 PM
Link to tender
Tender start
From 2/3/2022 2:18:30 PM
Lot name : Sistem videoendoscopic pentru videogastroscopie
Conform specificațiilor tehnice
Status
Estimated value
ID
Minimal step
Period of validity of the contract
From 12/20/2021 4:42:50 PM Till 12/30/2023 4:42:50 PM
Link to tender
Tender start
From 2/3/2022 2:37:00 PM
Lot name : Laparascop
Conform specificațiilor tehnice
Status
Estimated value
ID
Minimal step
Period of validity of the contract
From 12/20/2021 4:44:55 PM Till 12/30/2023 4:44:55 PM
Link to tender
Tender start
From 2/3/2022 2:55:30 PM
Lot name : Ecograf multidisciplinar staționar
Conform specificațiilor tehnice
Status
Estimated value
ID
Minimal step
Period of validity of the contract
From 12/20/2021 4:46:44 PM Till 12/30/2023 4:46:44 PM
Link to tender
Tender start
From 2/3/2022 3:14:00 PM
Procurement procedure documents
Anunț de participare
Tender notice
11/16/2021 4:47:24 PM
24.11.2021 17:13
Response to clarification: Bună ziua, în specificația tehnică sunt indicate valorile minime cu care beneficiarul final este de acord să activeze, dar se acceptă și valori mai performante.
24.11.2021 17:13
Response to clarification: Bună ziua, necesitățile sunt create de beneficiarul final, care a propus caietul de sarcină conform necesităților, inclusiv: 1. Ieșirile audio de intrare și ieșire sunt necesare pentru operațiile care vor fi făcute în paralel cu alți specialiști la distanță. 2. Porturile sunt necesare pentru posiblitate de conecta monitoarele în paralel. 3. Beneficiarul final dispune de 5 chirurgi, fiecare fiind specializat într-un domeniul, și ar fi mult comod ca fiecare specilist să - și activeze presatul său pentru un lucru mai comod si mai eficient. 3.1 RJ45 transfer de video cu înregistrare pe un calculator extern. 3.2 PoP - regim de lucru pe același monitor cu 2 imagini concomitent, care pot veni din diferite surse a imaginei video. În cazul dat PoP este indicat la Video procesor, care ar oferi posibilitatea de transfer video și pot fi împărțite automat de procesorul în video, în imagine life și video imagine, înregistrat frezz etc. Din acest motiv sunt necesare mai multe ieșiri video. 4) Puterea lămpii este indicată correct, deoarece se foloșete lampa de tip LED. Iar LED din mai multe surse nu poate fi măsurată ca putere în Wats, fiind o caracteristică pentru lămpile de tip Xenon, Halogen. 5) IPS nu este o tehnologie nouă în monitoarele de uz medical, unghiul de vedere a acestui tip de monitoare este unul din cel mai mare. Și din sursele care dispune beneficiarul final, IPS este o tehnologie care persistă nu numai în medicină, dar si în monitoarele de uz medical simplu și uz casnic, fiind prezentă la multe monitoare de brad. 6) Marja fluxului nu va fi micșorată, acesta este un parametru care se folosește des în operațiile de zi cu zi. Parametru de încălzire nu este obligatoriu, dar prezenta acestuia nu va atrage respingerea ofertei. 7) Beneficiarul final are mai multe tipuri de operații (laparscopie, urologie, ginecologie, artoscopie). Fiecare din acest tip de operație necesită resetare pompei, iar prezența unui protocol recomadat de lucru ar ușura setarea și lucru personalului blocului operator. 8) Este o cerință a beneficiarului final, care a studiat mai multe diatermo cuagulatore care ar putea să îndeplinească necesitățile blocului operator. Memoria de 300 de protocoale va fi folosit pentru crearea și salvarea diferitor regimuri de lucru. Nu este un parametru nou, este un parametru care se folosește la multe diatermocugulatore de generație nouă 9) Cu privire la sigilatoare de vase - nu a fost indicat parametru de vase mari, a fost indicat parametru pentru instrument care permite lucru în regim de sigilare a vaselor. 10) Cerința vine din parte beneficiarului final, care dispune deja de informația respectivă. 11) Cerința vine din parte beneficiarului final, instrumele sunt specificate în totalmente cu acordul utilizatorului final. 12) Tipul Trocarului s-a ales în deplină corespundere cu modul și cerințele beneficiarului final. Menționăm că acesta nu este un specific unui singur operator. 13) Revenim cu detalii.
24.11.2021 17:14
Response to clarification: Bună ziua, specificația tehnică a fost atașată initial în format PDF semnat electronic, ca solicitare s-a atașat și format redactabil.
29.11.2021 17:42
Response to clarification: Buna ziua. Specificatiile tehniceau fost atasate pentru fiecare lot in parte
24.11.2021 17:15
Response to clarification: Bună ziua, procedura în cauză a fost inițiată de către Consiliul raional ca fondator al instituțiilor medico sanitare publice din raion. În susținerea celor invocate menționăm art. 6 al Legii nr. 436/2006 privind administrația publică locală.
24.11.2021 17:15
Response to clarification: Bună ziua, solicitarea dvoastră a fost satisfăcută.
24.11.2021 17:15
Response to clarification: Bună ziua, această solicitare nu poate fi satisfăcută, autoritatea contractantă nu sesizează impedimente la constituirea garanției de bună execuție prin transfer la contul autorității, deoarece în ambele cazuri urmează de a dispune de surse financiare și de a vă prezenta la o instituie bancară, pentru constituirea acesteia.
24.11.2021 17:16
Response to clarification: Parametru anod rotativ va rămîne neschimbat din motiv că Anodul rotativ comparativ cu cel staționar prezintă resurse mai mari de lucru, în cazul necesităților în investigațiile care vor fi făcute în timpul operațiilor. Referitor la calitatea imaginii suntem de acord că aceasta nu diferă mult, pentru ambele tipuri, dar rezistența la timpul îndelugat de iradiere/ de generare va fi mai mare la cel cu anod rotativ. Totodată menționăm că nu va fi schimbat nici un parametru din caietul de sarcini. Deoarece paramentrii care se solicită a fi modificați sunt esentiali pentru un model de ultimă generație. Referitor la Tastieră și mouse se acceptă și alt tip de control, spre exemplu touch.
24.11.2021 17:16
Response to clarification: Bună ziua, specificația tehnică a fost elaborată conform cerințelor beneficiarului final.
24.11.2021 17:16
Response to clarification: Bună ziua, beneficiarul final dispune de optică și de 10 mm.
24.11.2021 17:17
Response to clarification: Bună ziua, ne cerem scuze pentru răspunsurile plasate cu întîrziere, dar platforma achizitii.md a avut careva dificiențe tehnice, ceia ce a făcut tărăgănarea.
24.11.2021 17:18
Response to clarification: Bună ziua, specificația tehnică a fost atașată initial în format PDF semnat electronic, ca solicitare s-a atașat și format redactabil.
26.11.2021 16:15
Response to clarification: Bună ziua, ne-am expuns anterior asupra acestui segment.
26.11.2021 14:44
Response to clarification: Bună ziua, anod de tip rotativ este tehnologia care permite un lucru sau timp mult mai mare față de cel staționar, folosind un generator de putere mai mică, și doza de ieradiere mai mică. Și din păcate ca tehnologie, anodul staționar și cel rotativ este complet ca tehnologie ca baza. Acest parametru va ramîne neschimbat, #este complet diferită. Spot Focal Dual - este tehnologia care permite imaginea de rezoluție înaltă indiferent de zona anatomica expusa. Cea ce este cel mai importat pentru lucru un C-Arm de tip general și nu specificat doar pentru numite zone anatomice Regim de lucru radiografic - nu face referire la imagistica prin radigrafia casete sau pelicula de developare, dar e metoda de forare o unei singure imagine digital radiografice. Gama KW nu va fi micșorată în nici un caz. Pentru că odata cu micșorarea KW penetrarea pentru pacienti obezi și operațile pe femur, nu va fi acceptată din motiv că imaginea va fi de calitate mai joasă, acest lucru a fost dovedit nu o dată. Iar soluția de mărire a timpului de iradiere în cazul în care avem KW mai mic nu este acceptabilă. Pentru că odată cu paceintul este iradiat si personalul medical. Referitor la tehnologia FPD cu tehnologia CSI sau CMOS cu rezoluția de 2-4 K, suntem de acord că este o generație nouă de dectoare intervetionale, dar care pentru spectru de operații ca legare de nervi sau operati vasculare, nu este necesar. Mai ales ca II ( Iamging intensificator) este tehnologia care și la moment actual în cazul care se doreste o rezolutie de 1K, dar cu posibilitatea de marire a unei zone de interes (Zoomarea) care este mai mica ca zona de scanare initial, nu dereglează și nu va fi pixelată dintr-un diagnostic mult mai precis printr-o singura scanare. Trainigul de la producator- presupune obligatoriu prezenta aplicatorului de la producator care va explica si va demonstra capacitatile dispozitvului utilizatorului final.
26.11.2021 14:45
Response to clarification: Bună ziua, în cazul în care nu este clar cerința DAP sau sistemul de monitorizare a dozei, este indicat în caietului de sarcini prin sitagma - Furnizarea dozei în timp real.
27.11.2021 15:26
Response to clarification: Bună ziua, specificațiile tehnice conform caietului de sarcini.
26.11.2021 16:17
Response to clarification: Bună ziua, acești parametri rămîn neschimbați pentru este o valoare minima necesară pentru intervenție.
27.11.2021 15:25
Response to clarification: Bună ziua, repetat confirmăm diametru de 5 mm pentru optica, și trocare de 5 si 10 mm
30.11.2021 09:25
Response to clarification: Bună ziua, repetăm specificația tehnică nu se modifică.
30.11.2021 17:34
Response to clarification: Bună ziua, solicităm reformularea întrebării deoarece nu este clară.
30.11.2021 17:34
Response to clarification: Bună ziua, solicităm reformularea întrebării deoarece nu este clară.
01.12.2021 09:11
Response to clarification: Bună ziua, PoP - regim de lucru pe același monitor cu 2 imagini concomitent, care pot veni din diferite surse a imaginei video. În cazul dat PoP este indicat la Video procesor, care ar oferi posibilitatea de transfer video și pot fi împărțite automat de procesorul în video, în imagine life și video imagine, înregistrat frezz etc. Din acest motiv sunt necesare mai multe ieșiri video.
01.12.2021 09:16
Response to clarification: Bună ziua, specificația tehnică a fost înaintată către grupul de lucru pentru achiziții, de către angajații instituțiilor medico sanitare, pentru care se achiziționează aceste bunuri.
22.12.2021 12:18
Response to clarification: Specificațiile tehnice au fost atașate pentru fiece lot în parte.
01.12.2021 11:40
Response to clarification: Bună ziua, revedeți actele atașate sau reformulați întrebarea pentru că nu este clară. Garanția de bună execuție este obligatorie pentru procedurile de achiziție a bunurilor care depășesc pragul de 800 000 lei fără TVA, la ceia ce ne-am conformat.
22.12.2021 12:17
Response to clarification: Specificațiile tehnice au fost atașate pentru fiece lot în parte.
10.01.2022 18:19
Response to clarification: Bună ziua, ca urmare a Deciziei ANSC caietul de sarcini a fost modificat.
10.01.2022 18:20
Response to clarification: Bună ziua, ca urmare a Deciziei ANSC caietul de sarcini a fost modificat.
11.01.2022 15:32
Response to clarification: Bună ziua, caietul de sarcini a fost încărcat.
14.01.2022 11:17
Response to clarification: Bună ziua, în specificația bunului nu s-au indicat numărul de cipuri care vor fi în cameră. A fost indicat doar numărul de butoane, rezoluția, funcționalitatea, etc. Numărul de cipuri nu are importanță, atîta timp cît se va asigura funcționalitatea, conform cerințelor din caietul de sarcină.
14.01.2022 11:21
Response to clarification: Bună ziua, în urma contestație care a fost depusă, am fost nevoiți să eliminăm care definesc protocoale pe segmentele de interes. Astfel încît popa laparoscopica urmează să se încadreze în parametri indicați, care ulterior vor fi setați de fiecare specialist separat.
14.01.2022 11:24
Response to clarification: Bună ziua, aceasta o necesitate care ne va permite lucru continu în cazul în care cablul unui instrumet compatibil între ele, se va defeta în timpul operației. Este o practică folosită de mai multe instituții.
14.01.2022 11:26
Response to clarification: Bună ziua, reieșind din prevederile legale referitor la cuantumul garanției de bună execuție, 10 % din 15 %, nu credem că este exagerată.
17.01.2022 12:42
Response to clarification: Bună ziua, nu se va specifica numărul de chipuri, deoarece sunt carcterizate rezoluția și funcționalitatea. Metota de obținere a acestei rezoluți și functionalități este caracterizat de la producător la producător. Mai mult ca atît, caracteristica ”Tip- 3CMOS” este prelută din caietul de sarcini generic cu codul 280300 - ”Cap cameră 3 CCD cu chip” în care la fel nu este indicat numarul de cipuri. Reieșind din cele expuse, nu va fi audagat numărul de cipuri. Multumim pentru intelegere.
17.01.2022 12:43
Response to clarification: Bună ziua, vedeți răspunsul de mai sus.
19.01.2022 09:27
Response to clarification: Bună ziua, vase cu diametrul de minim 5-7 mm.
19.01.2022 09:31
Response to clarification: Bună ziua, se dorește camera, conform caietului de sarcina. Repetăm: numărul de cipuri este o specficație de producere și nu este utilă pentru utilizatori, atîta timp cît camera are 1 cip sau 3 cipuri, dar confirmă rezoluția și funcționalitatea prevăzută în caietul de sarcini. Sper ca acum este clar. Fiecare are liberate deplină de a prezenta oferta cu camera de 1 cip sau 3 cipuri și să fie conformă, dacă pe deplin corespunde cu specificația din caietul de sarcini.
20.01.2022 12:55
Response to clarification: Bună ziua, calitatea imagini depinde de rezoluția care este deja indicată, fiind 1920x1080 pixel. Confirmăm că se permite prezentarea ofertei cu 3 cipuri.
20.01.2022 11:00
Response to clarification: Bună ziua, divizarea în cauză a fost efectuată în temeiul pct. 47 - 48 a Documentației standard pentru realizarea achizițiilor publice de bunuri și servicii, aprobat prin OMF 115/2021. Evaluarea ofertelor se va desfășura în temeiul Secțiunii nr. 5 a actului menționat mai sus. Referitor la sintagma "acte care se vor solicita doar cîștigătorului", noțiunea "cîștigător" urmează a fi interpretată ca "ofertantul clasat pe primul loc". Ne cerem scuze pentru incomodități.
21.01.2022 17:26
Response to clarification: Bună ziua, se va accepta și un cip și cu 3, atîta timp cît va corespunde specificație tehnice ce ține de calitate imaginei și funcționalitatea camerei.
21.01.2022 17:28
Response to clarification: Bună ziua, Vă multumesc pentru ajutor și înțelegere referitor la specificația tehnică.
21.01.2022 17:29
Response to clarification: Vă îndemnăm să concretizați.
Canceled procedure
Estimated value without VAT11/16/2021 4:47:24 PM - 1/22/2022 12:55:37 PM
1/22/2022 12:55:37 PM - 2/2/2022 12:55:45 PM