- Clarification stage
- Bid submission
- E-tenders
- Bid evaluation
- Contract
Procurarea mobilierului pentru gradinitele din com. Balasesti. Repetat
Procurarea mobilierului pentru gradinitele din com. Balasesti. Repetat
Procurarea mobilierului pentru gradinitele din com. Balasesti. Repetat
Information about the contracting authority
Name
Primaria Balasesti
Fiscal code / IDNO
1007601002267
Address
6212,
MOLDOVA,
s.Bălăşeşti (r-l Sîngerei),
Sîngerei,
Balasesti
Web site
--------
Contact
Tender information
Date of publishing
10/4/2021 5:53:14 PM
Last edited
10/6/2021 9:14:05 AM
MTender ID
CPV code
39100000-3
-
Mobilier
Procedure type
Price offers request
Evaluation criteria
Lowest price
Bid lot list
Lot name : Procurarea mobilierului pentru gradinitele din com. Balasesti
Procurarea mobilierului pentru gradinitele din com. Balasesti
Status
Active
Estimated value
313029.42 MDL
ID
813ae1ad-6fd9-4a48-ba9e-e8fe6cc05b94
Minimal step
3130.29
Period of validity of the contract
From 10/18/2021 5:55:42 PM Till 11/30/2021 6:55:42 PM
Link to tender
Tender start
From 10/13/2021 3:00:00 PM
Procurement procedure documents
sunt si casnice, si bugetul total, si loturile din anunt difera? ce procurati?
06.10.2021 09:14
Response to clarification: Mulțumim pentru întrebare. Anunt de participare a fost schimbat
Schimbati grosimea PAL melaminatului din 16 mm in 18 mm. In RM nu se importa PAL melaminat de 16 mm, astfel dvs limitati accesul la licitatie pentru producatorii autohton de mobilier. Totodata PAL melaminat de 16 mm este utilizat in Ucraina, astfel dvs favorizati importatorii de mobila din Ucraina.
07.10.2021 15:19
Response to clarification: Mulțumim pentru întrebarea. Dar noi nu putem schimbăm grosimea, pentru că așa cifra stipulată în proiect, și acolo nu putem schimbăm nici o cifră sau literă.
Conform legislatiei, dvs trebuie sa oferiti un interval de accebilitate pentru parametri. Astfel cu referire la PAL melaminat, prin neacceptarea pal melaminatului de 18 mm (care se importa in RM), dvs incalcati grav prevederile articolului 7 punt. c din legea nr.131 din 2015 asigurarea concurenţei şi combaterea practicilor anticoncurențiale în domeniul achiziţiilor publice; Astfel limitati accesul la licitatie a operatorilor economici care sunt nemijlocit producatori autohtoni. Solicitam repetat sa fie schimbatin caietul de sarcini, in documentatia standard,in anuntul de participare dimensiunile PAL melaminatului. In caz contrar vom fi nevoieti sa contestam documentatia de atribuire.
08.10.2021 15:12
Response to clarification: , cu parere de rau nu putem scimba caetul de sarcini in documentatia standart. , aceasta este cerintele institutiilor subordonate primariei care au solicitat mobilierul.. Finantatorul nu permite schimbari in proect.
Lot name : Procurarea mobilierului pentru gradinitele din com. Balasesti
313029.42 MDL
Status
Bid evaluation
Estimated value without VAT
313,029.42
MDL
Clarification period:
10/4/2021 5:57:36 PM - 10/9/2021 4:00:00 PM
10/4/2021 5:57:36 PM - 10/9/2021 4:00:00 PM
Bidding period:
10/9/2021 4:00:00 PM - 10/12/2021 5:00:00 PM
10/9/2021 4:00:00 PM - 10/12/2021 5:00:00 PM