- Clarification stage
- Bid submission
- E-tenders
- Bid evaluation
- Contract
Servicii de elaborare a documentației de proiect pentru Platforma Industrială Multifuncțională în raionul Telenești, inclusiv serviciile de supraveghere de autor
Information about the contracting authority
Name
Fiscal code / IDNO
Address
Web site
Contact
Tender information
Date of publishing
Last edited
MTender ID
CPV code
Procedure type
Evaluation criteria
Bid lot list
Lot name : Lotul 1: Elaborarea documentației de proiect pentru Platforma Industrială Multifuncțională în raionul Telenești, inclusiv serviciile de supraveghere de autor
Serviciile de elaborare a documentației de proiect pentru Platforma Industrială Multifuncțională în raionul Telenești, inclusiv serviciile de supraveghere de autor
Procurement procedure documents
Anunț/invitație de participare
Award documentation
9/8/2021 2:34:47 PM
Caietul de sarcini
Award documentation
9/8/2021 2:34:47 PM
Declarația privind beneficiarii finali
Award documentation
9/8/2021 2:34:47 PM
Formularul (F3.5)
Award documentation
9/8/2021 2:34:47 PM
Formularul (F3.6)
Award documentation
9/8/2021 2:34:47 PM
Anunț/invitație de participare
Award documentation
9/9/2021 1:43:09 PM
Caietul de sarcini
Award documentation
9/15/2021 2:17:36 PM
22.09.2021 09:05
Response to clarification: 1. Stimate ofertant, Atenționăm că procedura de achiziție publică în cadrul căreia ați solicitat clarificări este Licitație Publică Deschisă, prin urmare solicitarea de a efectua modificări în ”documentele de licitație” în conformitate cu HOTĂRÎREA GUVERNULUI Republicii Moldova Nr. 987 din 10-10-2018 “Pentru aprobarea Regulamentului privind achiziția bunurilor și serviciilor prin cererea ofertelor de prețuri”, este lipsită de temei. De asemenea menționăm că Documentația standard pentru realizarea achizițiilor publice de servicii aprobată prin Ordinul Ministerului Finanțelor nr. 174 din 5 octombrie 2018, cuprinde achiziția de servicii în general, iar servicii de elaborare a documentației de proiect sunt reglementate de Ordinul Ministerului Finanțelor Nr. 69/2021. Astfel documentația standard aferentă procedurii de Licitație Publică Deschisă corespunde în totalitate cu prevederile Art. 50 din LP NR. 131/2015. Totodată menționăm că grupul de lucru a decis includerea prețului supravegherii de autor în ofertă pentru a corespunde prevederii LP NR. 131/2015, mai mult ca atât acest preț este ușor deductibil având în vedere informația pusă la dispoziția operatorilor economici care au o experiența minimă necesară și doresc să depună oferta pentru procedura de achiziție menționată. De asemenea vă asigurăm că contractual privind supravegherea de autor (anexat în documentația standard) nu contravine cu capitolul V, articolul 12 al Legii Nr. 163 din 09-07-2010 “Privind autorizarea executării lucrărilor de construcție” cu modificările prin LP3 din 06.02.20, MO55-61/21.02.20 art.37; în vigoare 21.02.20, cât și a prevederilor NCM A.07.03-2002 “Regulamentul cu privire la monitorizarea obiectelor în construcție de către autorul proiectul”.
22.09.2021 09:06
Response to clarification: 2. Stimate ofertant, Aducem la cunoștință că documentația de atribuire pentru procedura de achiziție publică nr. ocds-b3wdp1-MD-1631099671005 este elaborată în conformitate cu OMF69/2021. Astfel, condițiile cu referire la nivelul de lichiditate sunt impuse conform Ordinului sus menționat, Punctul 36, subpunctul 2).
24.09.2021 10:20
Response to clarification: Stimate ofertant, venim cu următoarele răspunsuri: 1. Având în vedere valoarea estimată pentru serviciile solicitate, complexitatea serviciilor de proiectare, termenii de implementare atât a serviciilor de proiectare cât și a proiectului în întregime, precum și modalitatea de plată (indicată în modelul de contract din documentația standard anexată), această condiție a fost înaintată pentru a ne asigura că ofertantul dispune de resurse minime necesare pentru plata echipei antrenate în executarea documentației de proiect și excluderea situațiilor potențiale de tergiversare a termenilor de prestare a serviciilor. 2. Legea 131/2015; OMF 69/2021. 3. Lista ”Verificatorilor atestați” existenți a fost anexată la documentația de atribuire.
Bid evaluation
Estimated value without VAT9/8/2021 2:34:47 PM - 9/26/2021 10:21:39 AM
9/26/2021 10:21:39 AM - 9/29/2021 11:21:39 AM