- Clarification stage
- Bid submission
- E-tenders
- Bid evaluation
- Contract
Echipament IT
Echipament IT
Echipament IT
Information about the contracting authority
Name
Secretariatul Parlamentului Republicii Moldova
Fiscal code / IDNO
1006601003762
Address
MD-2073,
MOLDOVA,
mun.Chişinău,
mun.Chişinău,
bd. Ștefan cel Mare si Sfint nr.105
Web site
--------
Contact
Tender information
Date of publishing
8/16/2021 10:30:43 AM
Last edited
8/18/2021 8:45:20 AM
MTender ID
CPV code
30200000-1
-
Echipament şi accesorii pentru computer
Procedure type
Open tender
Evaluation criteria
Lowest price
Bid lot list
Lot name : Business Laptop set
Business Laptop set
Status
Canceled procedure
Estimated value
566667 MDL
ID
71860238-f6ef-4255-ae91-763aca010bef
Procurement procedure documents
anexa - specificatii business laptop seturi.pdf
Anexa
Technical specifications
8/16/2021 10:41:45 AM
Buna ziua.
In conformitatea cu HG 212/2018 privind gestionarea Echipament Electronic si Electrocasnic (EEE) si deseuri ce rezulta din ele (Regulament DEEE): p.111. ....... instituțiile publice și private care cumpără, primesc prin donație ori recepționează prin alte mijloace pentru uz propriu EEE vor solicita producătorilor numărul de înregistrare din Lista producătorilor.. Reesind din faptul ca in aceasta Licitatie se solicita oferta pentru echipament, care cade sub incidenta acestui Regulament, rugam sa ne confirmati obligatiunea de a detine un astfel de nr. pentru ofertanti. Multumim anticipat
16.08.2021 15:36
Response to clarification: Buna ziua! Este obligator ca participanții să prezinte „Număr-ul de înregistrare în lista producătorilor”
Bună ziua,
Prezenta licitație, are loc cu încălcări ce ține de concurență:
pct. 8, 12, 13 demonstrează acest fapt.
Aveți nevoie de 25 de laptopuri - procurați-le.
pct. 8 - autorizație de la Producător: ”însuși producătorul Laptopurilor să autorizeze un SRL să participe?” - pentru a limita numărul participanților și a ridica prețurile echipamentelor?
pct. 12 - service centru autorizat sau contract? - de cine autorizat? p/u ce? este obligație de garanție pentru care Furnizorul de echipamente răspunde, de ce trebuie neapărat să prezentăm partenerii și furnizorii interni ai companiei - care de fapt ar fi secret comercial?
pct. 13 - ce fel de înregistrare a Producătorilor? Exemnplu clar - întrebarea de mai sus: ”... In conformitatea cu HG 212/2018 privind gestionarea Echipament Electronic si Electrocasnic (EEE) si deseuri ce rezulta din ele (Regulament DEEE): p.111. ....... instituțiile publice și private care cumpără, primesc prin donație ori recepționează prin alte mijloace pentru uz propriu EEE vor solicita producătorilor numărul de înregistrare din Lista producătorilor....” - prin lege se dorește ca anumite companii să fie favorizate, iar altele excluze din tender.
Este un fapt clar...
Status
Canceled procedure
Estimated value without VAT
566,667.00
MDL
Clarification period:
8/16/2021 10:41:45 AM - 8/26/2021 2:00:00 PM
8/16/2021 10:41:45 AM - 8/26/2021 2:00:00 PM
Bidding period:
8/26/2021 2:00:00 PM - 9/7/2021 10:00:00 AM
8/26/2021 2:00:00 PM - 9/7/2021 10:00:00 AM